Serie A

Zyrtare/ Gjermani i dytë në Serie A, Genoa i beson stolin ish-trajnerit të Gurit

Diçka më shumë se dy muaj zgjati aventura e Andriy Shevchenkos si trajner i Genoas. Klubi italian shkarkoi nga detyra ish-fituesin e “Topit të Artë” për mungesë rezultatesh pozitive, teksa e ka zëvendësuar atë me Alexander Blessin.

Trajneri gjerman ka drejtuar ekipet e moshave të Leipzig dhe Oostende në Belgjikë, ekip ku ka punuar edhe me Sidrit Gurin. Tani do të masë forcat në Serie A, me objektivin për të mbajtur në elitë skuadrën më të vjetër të futbollit italian.

Nuk mund ta refuzoja ofertën e Genoas, një klub me traditë në Serie A. M’u afrua një projekt afatgjatë, ky është një hap i madh në karrierën time, por dua të theksoj se do të jem gjithmonë mirënjohës ndaj Oostende për mundësinë që më dha”, deklaroi Blessin.

48-vjeçari është gjermani i dytë në histori që do të punojë si trajner në kampionatin italian pas Rudi Voller, i cili drejtoi Romën gjatë vitit 2004. Blessin do të debutojë me skuadrën e re në takimin Genoa-Udinese.

Klubi xhenovez tentoi marrëveshjen me Bruno Labbadia, por nuk e gjeti gjuhën e përbashkët me trajnerin e njohur gjerman, i cili qëndron pushim prej janarit të vitit të kaluar kur ndërpreu bashkëpunimin me Hertha Berlin.

Quiz: Premier League

Nëse jeni fans i futbollit anglez dhe ndiqni ndeshjet e tij, atëherë me siguri që do të dini edhe përgjigjet e quiz-it të mëposhtëm...


Të Fundit

Premier League 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
37
28
6
3
96
24
+72
90
2Liverpool
36
26
8
2
89
24
+65
86
3Chelsea
36
20
10
6
73
31
+42
70
4Tottenham Hotspur
37
21
5
11
64
40
+24
68
5Arsenal
37
21
3
13
56
47
+9
66
6Manchester United
37
16
10
11
57
56
+1
58
7West Ham United
37
16
8
13
59
48
+11
56
8Wolverhampton Wanderers
37
15
6
16
37
40
-3
51
9Leicester City
36
13
9
14
57
57
0
48
10Brighton & Hove Albion
37
11
15
11
39
43
-4
48
11Brentford
37
13
7
17
47
54
-7
46
12Newcastle United
37
12
10
15
42
61
-19
46
13Crystal Palace
36
10
15
11
47
43
+4
45
14Aston Villa
36
13
5
18
49
50
-1
44
15Southampton
36
9
13
14
41
61
-20
40
16Everton
36
10
6
20
39
59
-20
36
17Leeds United
37
8
11
18
40
78
-38
35
18Burnley
36
7
13
16
32
50
-18
34
19Watford
37
6
5
26
33
75
-42
23
20Norwich City
37
5
7
25
23
79
-56
22


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency