Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Zyrtare/ Mbylli një sezon zhgënjyes, Pochettino largohet nga Chelsea

The Athletic: Ky është momenti i Brojës!
The Athletic: Ky është momenti i Brojës!

Mauricio Pochettino dhe Chelsea kanë mbyllur bashkëpunimin me konsensus pas vetëm një sezoni.

Blutë e Londrës hasën vështirësi nën drejtimin e trajnerit argjentinas në fillimin e sezonit futbollistik, teksa ishin edhe në vendin e 11-të një pikë të edicionit.

U duk sikur Pochettino e ktheu situatën në favorin e tij në pjesën e dytë të sezonit, teksa i udhëhoqi Blutë drejt vendit të 6-të në klasifikim.

Raportime të ndryshme nga Anglia kanë bërë me dije se 52-vjecari dhe drejtuesit e klubit nuk kishin marrëdhënie të mira.

Mauricio Pochettino e drejtoi Chelsea-n në 51 ndeshje, ku mori 26 fitore, barazoi 11 dhe humbi 14. Argjentinasi mund të krenohet me mbylljen që i bëri sezonit me 2 herë fituesit e Champions League, identitetin e lojës sulmues, afirmimin e një lojtari si Cole Palmer, që shpërtheu me 22 gola, por edhe me finalen e arritur në Kupën e Ligës në muajin shkurt, të cilën e humbën ndaj Liverpoolit.

Lexo edhe:

Kjo ishte eksperienca e tretë për Pochettinon në Premier League, pasi më herët kishte drejtuar Southamptonin dhe Tottenhamin, ku më së shumti i vlerësohet periudha me Tottenhamin, pasi skuadrën londineze e mbajti konkurruese për disa sezone për titullin kampion dhe e dërgoi edhe në finalen e Champions League në 2019.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Kylian Mbappe pritet që këtë verë të udhëheqë Francën në Euro 2024, me “Gjelat” që janë ndër kombëtaret pretendente për t’i shkuar turneut deri...