Futboll

Zyrtare, Milani nuk u përket më kinezëve, drejtimin e klubit e merr fondi Elliott

Tashmë është zyrtare. Milani nuk është më në pronësi të Yonghong Lee por ka kaluar në duart e fondit amerikan Elliott. Një lajm i madh ky për të gjithë tifozët kuqezinj të cilët presin që klubi të dalë nga errësira në të cilin e kishin futur kinezët. Elliot do të kërkojë blerës të rinj për Milanin ndërkohë që menjëherë ka shtuar kapitalin e klubit me 50 milionë euro.

“Pronësia dhe kontrolli i holding (kompanisë) që zotëronte mazhorancën e kapitaleve sociale të AC Milanit janë transferuar te fondi i administruar nga Elliott Advisors (UK) Limited (“Elliott”).  Ky transferim ka ndodhur në përfundim të skadencës së shlyerjes së detyrimeve financiare të pronarit paraardhës të Milanit karshi Elliott, që sipas klauzolës dhe kontratave, ka marrë garanci pikërisht klubin.Tani që ka marrë kontrollin, vizioni i Elliott për Milanin është i qartë: të krijojë stabilitet financiar dhe administrimi; të arrijë suksese në kohëzgjatje për Milanin duke nisur nga bazat, duke siguruar që klubi të kapitalizohet në mënyrë të përshtatshme; të ndiqet një model operativ i mbështetur dhe që të respektojë rregullat e UEFA-s në FFP.

Elliott është plotësisht i vetëdijshëm për sfidën dhe impenjimin që vjen për të qenë pronarë të institucionit kaq të rëndësishëm. Elliott nuk është vetëm e nderuar që të mbështesë klubin gjatë këtij momenti të vështirë, por edhe për sfidën e arritjes së objektivave ambiciozë në të ardhmen, nëpërmjet suksesit në fushë nga ana e trajnerit Gatuzo dhe lojtarëve.

Si masë të parë, Elliott ka ndër mend që të shtojë 50 mln euro për të rritur buxhetin në administrim, planifikon që të sjellë, me kohë, edhe kapitale të tjera për të financuar rritjen e Milanit.

Pol Singer, themeluesi i Elliott Management Corporation, deklaroi: “Mbështetje financiare, stabilitet dhe një supervizion i përshtatshëm janë të nevojshme për suksesin në fushë dhe për një eksperiencë në nivel ndërkombëtar. Elliott nuk i pritet të përfshihet në këtë sfidë dhe të realizojë objektivat, duke e kthyer Milanin në elitë, ku edhe i takon. Elliott beson shumë që ka mundësi të krijojë vlera mbi AC Milanin”.

Elliott Management Corporation drejton dy fonde që në sasi zotërojnë 35 miliardë euro asete”.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency