Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

VIDEO/ Fitore për infarkt, Arsenali përmbys Lutonin pas kohës shtesë

Luton dhe Arsenali dhuruan spektakël në takimin e luajtur në “Kenilworth Road”, ku u shënuan plot 7 gola, me fituesin që u përcaktua pasi kishte përfunduar koha shtesë.

Një gol e Declan Rice në minutën e 97-të i dha një fitore të madhe dhe me përmbysje 4-3 skuadrës së drejtuar nga Mikel Arteta, që kryeson Premier League-n me 5 pikë më shumë se Liverpooli.

Ishte një sukses “in extremis” nga londinezët, që besuan edhe deri në sekondat e fundit te fitorja.

Golat:

Arsenali përfiton nga një gabim në rreshti i mbrojtjes së Luton dhe në mundësinë e parë serioze arrin të shënojë. Meritë e Bukayo Saka, që pasi merr një top nga anësorja pason për Martinellin, që e çon topin aty ku nuk mund ta arrijë portieri, 0-1.

Zgjat pak epërsia e “Topçinjve”, pasi në minutën e 25-të barazon me kokë Osho, 1-1.

Arsenali, gjithsesi, e rikthen epërsinë pa u mbyllur pjesa e parë me Gabriel Jesus, që përmbyll me gol një aksion perfekt të “Topçinjve”, 1-2

Nis me gol pjesa e dytë: në minutën e 49-të, Adebayo e dërgon me kokë topin në rrjetë, 2-2

Ndodh ajo që nuk mendohej në stadiumin “Kenilworth Road”, Ross Barkley realizon golin e përmbysjes së madhe, 3-2.

Vetëm pak minuta më vonë, Arsenali shënoi me Kai Havertz, duke rivendosur baraspeshën.

Nuk dorëzohet skuadra e drejtuar nga Arteta, që e gjen golin e fitores pasi kishte përfunduar edhe koha shtesë.

Ndërkohë, takimi tjetër i javës së 15-të të Premier League-s mes Wolves dhe Burnley-t u mbyll mes fitoren minimale të “ujqërve” falë golit të Hwang Hee-Chan në fundin e pjesës së parë.

 

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...