Connect with us

Hi, what are you looking for?

Europa League

VIDEO/ Milani pëson tre gola, por kualifikohet, ia del edhe Benfica

Milani pëson tre gola, por arrin të kualifikohet në fazën e 1/8-ave të Europa League. Skuadra kuqezi u mposht 3-2 nga Rennes, në transfertë, por falë suksesit 3-0 në ndeshjen e parë të zhvilluar në “San Siro”, avancon në fazën tjetër.

Tri herë arriti të shënonte Rennes në portën e Maingan me të njëjtin autor, Bourigeaud (dy herë me 11-metërsh, por “Djalli” u kundërpërgjigj fillimisht me Jovic (1-1) e pastaj me Leaon (2-2) për të barazuar përkohësisht rezultatin.

Një humbje pa “zarar” për kuqezinjtë, të cilët patën qetësinë e fitores së thellë të ndeshjes së parë, duke e toleruar disi kundërshtaren franceze.

Kualifikohet edhe Benfica, që barazoi pa gola në fushën e Toulouse, ndërkohë që e kishte fituar 2-1 ndeshjen e parë.

Rezultatet:

Freiburg – Lens     3-2

Qarabag – Braga  1-2

Rennes – AC Milan       3-2

Toulouse – Benfica      0-0

                                    Rennes – Milan 3-2

68′ – Vijon festivali i golave në “Roazhon Park”, Rennes realizon të tretin me penallti (Bourigeaud), 3-2

 

58′ – Fantastik Leao, rikuperon vetë topin dhe me një “slalom” shënon golin e dytë të Milanit, 2-2.

54′ – 11-metërsh për Rennes: Bourigeaud nuk gabon përballë Maignan, 2-1.

22’ – Barazohet ndeshje. Një pasim i Theo Hernandez kthehet në asist për Jovic, që shënon me kokë, 1-1.

11′- Zhbllokohet pas vetëm 10 mintash lojë ndeshjes mes Rennes dhe Milanit. Goditja e befasishme e Bourigeaud nga jashtë zonës përfundon në rrjetë, 1-0

Trajneri i Milanit, Stefani Pioli, i beson serbit Luka Jovic rolin e titullarit në majë të sulmit në ndeshjen me Rennes, në transfertë, bë fazën e 1/16-ave të Europa League. Një vendim i pritshëm bazuar edhe në rezulatin e ndeshjes së parë, të fituar 3-0 nga kuqezinjtë, dhe në faktin se sulmuesi nuk do të jetë I gatsëm për ndeshjen e radhës në Serinë A, për shkak të kartonit të kuq që mori ndaj Monzës.

Giroud është në stol, sikurse Chukëueze, Loftus-Cheek dhe Okafor.

 

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...