Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

9-ta “e mallkuar”, kush e ka veshur këtë numër te Arsenal përpara Gabriel Jesus?

A mundet që afrimi i ri i Arsenal, Gabriel Jesus të heqë më në fund ‘mallkimin’ nga fanella famëkeqe me numrin 9  te “The Gunners”?

Fanella me numrin nëntë konsiderohet të jetë një nga fanellat më të lakmuara në botën e futbollit dhe në përgjithësi i jepet sulmuesit kryesor në një klub.

Lojtarët e mëdhenj si Ronaldo (brazilian), Gabriel Batistuta, Robert Lewandowski, Bobby Charlton, Fernando Torres dhe Alfredo Di Stefano kanë veshur fanellat me numrin nëntë për klubet dhe vendet e tyre. Por kur bëhet fjalë për Arsenalin, fanella me numrin nëntë shpesh konsiderohet si “e mallkuar”.

Që nga viti 1998, kur sulmuesi kroat Davor Suker iu bashkua klubit dhe mori fanellën me numrin nëntë, lojtarët që e kanë mbajtur këtë numër nuk kanë pasur aspak ecuri pozitive me “The Gunners”.

Pas largimit të Lacazette këtë verë, do të jetë Gabriel Jesus, ish-ylli i Manchester City-t, ai që do mbajë fanellën me numrin nëntë dhe sipas raportimeve nga mediet britanike tifozët e “The Gunners” po shpresojnë që mallkimi të zhduket, ndërsa deri më tani në 5 ndeshje miqësore sulmuesi brazilian ka realizuar 7 gola me ekipin e Mikel Artetës.

Por kush e ka mbajtur numrin 9 te Arsenal përpara Gabriel Jesus?

  1. Alexandre Lacazette 2017-2022
  2. Lucas Perez 2016-2018
  3. Lukas Podolski 2012-2015
  4. Park Chu-Young 2011-2014
  5. Eduardo 2007-2010
  6. Julio Baptista 2006-2007
  7. Jose Antonio Reyes 2004-2007
  8. Francis Jeffers 2001-2004
  9. Davor Suker 1999-2000

Lajme të tjera

Bundesliga

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Itali

Klubi i Inter bën me dije se Hakan Calhanoglu, regjizori titullar i mesfushës së trajnerit Simone Inzaghi, vuan një mbingarkesë muskulore në kofshën e...

Bundesliga

Julian Nagelsmann mund të rikthehet te Bajerni i Mynihut. Trajneri aktual i Gjermanisë ka kontratë me Federatën deri në korrik, kur do të vlerësohet...