Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

Ajaxi zyrtarizon trajnerin e ri pas shkarkimit të Maurice Steijn

Ajaxi i Amsterdamit ka emëruar John van’t Schip si trajner të përkohshëm, një javë pasi u nda me Maurice Steijn. Koha e Steijn tek “harkëtarët” mori fund pasi një serie prej katër humbjesh në Ereivisie, ku Ajaxi rendtet i parafundit. Kupa u mbush me humbjen e thellë 5-2 ndaj rivalëve të PSV Eindhovenit.

“Ajax emëron John van’t Schip si trajner të përkohshëm. Ish-lojtari i Ajaxit nënshkruan një kontratë me klubin që zgjat nga 30 tetori 2023 deri më 30 qershor 2025”, shkruhet në shënimin e klubit.

“Van’t Schip dhe Ajax kanë rënë dakord që ai të hyjë në një funksion në menaxhimin teknik nga 1 korriku 2024.”

59-vjeçari filloi karrierën e tij si lojtar i Ajaxit dhe kaloi 11 vjet në klub, më vonë u kthye si ndihmësmenaxher i Marco Van Bastenit dhe ishte trajner i përkohshëm në vitin 2009.

Lexo edhe:

“John është një njeri i Ajaxit, i cili ka shumë përvojë kombëtare dhe ndërkombëtare, në fushë dhe pranë saj. Për ne ai është personi i duhur për t’i dhënë një kthesë pozitive paraqitjeve tona,” – tha CEO-ja i Ajaxit, John van Halst.

“Së pari, si trajner i ekipit të parë dhe për një periudhë afatgjatë ne shohim një rol teknik të ndryshëm për të.”

Pozicioni i tij i fundit drejtues ishte në krye të kombëtares greke për më shumë se dy vjet deri në vitin 2021.

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...