Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Sa shumë arritje në tri vite, Stephanie Frappart shkruan historinë

Stephanie Frappart shkruan historinë në futboll.

Rreth 92 vite nga ndeshja e parë e Kupës së Botës, një rekord u vendos në takimin Kosta Rika – Gjermani, pasi francezja bëhet gjyqtarja e parë femër në një ndeshje të Botërorit.

38-vjeçarja nuk ishte “vetëm”, kjo pasi u shoqërua nga dy asistentet Neuza Back nga Brazili dhe Karen Diaz Medina nga Meksika.

Në konferencën për shtyp, të dy trajnerët vlerësuan në maksimum Stephanie Frappart dhe fusha u dha të drejtë.

“Unë i besoj asaj 100%. Unë mendoj se ajo e meriton të jetë këtu për shkak të performancës dhe arritjeve të saj.” – tha Flick, ndërsa një koment nuk mungoi edhe nga trajneri i Kosta Rika-s, Luis Fernando Suarez.

“Unë jam i lumtur për të, e meriton. Është një hap i madh, veçanërisht në këtë sport.” -tha ai.

Stephanie Frappart i ka ngjitur shkallët një nga një dhe ka arritur të shkruajë historinë në harkun e tri viteve.

Ajo debutoi në kampionatin francez, Ligue 1 në prillin e vitit 2019, më pas vendosi drejtësi në Superkupën e Europës (gusht 2019). Në dhjetorin e vitit 2020 ajo gjykoi në Champions League, në marsin e vitit 2021 në kualifikueset e Kupës së Botës dhe tani, në dhjetorin e vitit 2022 në fazën e grupeve të Kupës së Botës.

Stephanie Frappart ka hapur një kapitull të ri në historinë e futbollit.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Xhuliano Skuka nis aventurën e re në Francë, ku do të jetë pjesë e Metz. Sulmuesi dibran kaloi me sukses testet mjekësore mëngjesin e...

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Premier League

Dëmtimi i Virgil Van Dijk është padyshim një lajm i keq për Jurgen Klopp, që sheh Liverpoolin e tij këtë sezon, shumë larg formës...

Francë

Transferimi i Xhuliano Skukës te Metz ishte padyshim më i bujshmi i këtyre viteve të fundit. Më i shtrenjti në historinë e kampionatit shqiptar....