Connect with us

Hi, what are you looking for?

Conference League

VIDEO/ Ballkani “harrohet” në dhomat e zhveshjes, Koliçi u dhuron fitoren çekëve

Ballkani u mposht 0-1 nga Plzen në “Air Albania”, rezultat që mban kampionët e Kosovës në vendin e fundit në grupin C të Conference League.

Ndeshje me dy fytyra për djemtë e Ilir Dajës, të cilët bënë mirë në 45 minutat e para. Por nuk ia dolën të gjenin golin e avantazhit.

Ndërkohë, Ballkani nuk tregoi asgjë në fraksionin e dytë të sfidës. Çekët realizuan golin e fitores nëntë minuta përpara fundit.

Sulc shfrytëzoi në maksimum daljen e gabuar të portierit Koliçi dhe me kokë dërgoi topin në rrjetë.

Ballkani luan takimin e fundit të grupit në “Maksimir” përballë Dinamos. Për t’u kualifikuar duhet fituar në Zagreb dhe Astana nuk duhet të mposhtë Plzenin.

Conference League
Grupi C

BALLKANI-PLZEN 0-1 (Sulc 81′)

Kronika e ndeshjes:

81′ Dalje e gabuar e portierit Koliçi! Plzen kalon në avantazh me Sulc.

 

74′ Goditje dënimi në pozicion të favorshëm për Ballkanin. Tenton Jashanica, topi sipër portës.

 

65′ Topi del për Bucha, i cili humbet një shans të mirë, duke goditur jashtë.

 

60′ I pasigurt Jashanica. Diagonale e Sykorës, Koliçi grushton në këndore.

 

57′ Kroson Thaqi nga e djathta, Kuc devijon me kokë, por nuk ka saktësinë e duhur.

 

43′ Mosquera gjuan nga goditja e dënimit, pret pa probleme Koliçi.

 

42′ Plzen pranë golit. Për fat, devijimi i Kliment përfundon jashtë.

 

37′ Lojtarët e Ballkanit pretendojnë për penallti, kryesori rumun vijon lojën.

 

36′ Kombinime të bukura te Ballkani, Karrica shkarkon “sallaken”, portieri kundërshtar i mohon golin me zgjatjen e tij.

 

32′ Gripshi provon nga larg, nuk ka rrezik për portën e Plzen.

 

30′ Dellova i pasaktë nga goditja e dënimit.

 

24′ Plzen rrezikon, por Koliçi është në gatishmëri.

 

 

19′ Tepër qendrore gjuajtja e Karricës, pret pa probleme Baier.

 

14′ Provon edhe Zyba me kokë, topi mbi traun e portës së ekipit çek.

 

13′ Skemë e bukur e Ballkanit, Kuc tenton cepin e portës me kokë, një mbrojtës kundërshtar i mohon golin kapitenit.

 

7′ Top i gjatë nga Jashanica, Karrica i shkëputet mirë mbrojtjes kundërshtare, por portieri kundërshtar ia del të kontrollojë topin.

 

FORMACIONET ZYRTARE

Ilir Daja ka përzgjedhur formacionin zyrtar të Ballkanit për duelin ndaj Viktoria Plzen“Air Albania”. I vlefshëm për raundin e parafundit në grupin C të Conference League.

Kampionët e Kosovës synojnë fitoren në Tiranë përballë çekëve, të cilët kanë siguruar kualifikimin. Dueli Ballkani-Plzen do të transmetohet live në SuperSport 2 (18:45).

Lexo edhe:

Mes shtyllave Enea Koliçi, teksa katërshja e mbrojtjes formohet nga Armend Thaqi, Bajram Jashanica, Gentrit Halili dhe Lorenc Trashi. 

Kapiteni Edvin Kuc formon treshen e mesit të fushës me Qëndrim Zybën dhe Lumbardh Dellovën. Përpara, Albin Berisha në qendër dhe Nazmi Gripshi e Bernard Karrica nga krahët.

Lajme të tjera

Francë

Historia mes Paris Saint-Germain dhe Kylian Mbappe duket se ka marrë fund njëherë e përgjithmonë. Trajneri Luis Enrique, vendosi ta zëvendësonte sulmuesin në minutën...

La Liga

Emmanuel Petit dha një intervistë për mediat spanjolle, ku mes çështjeve të ndryshme trajtoi edhe mbërritjen e pritshme të Kylian Mbappe te Reali i...

Featured

Rey Manaj është duke kaluar një nga momentet e tij më të mira bë karrierë. Sulmuesi shqiptar ka gjetur këtë të dielë golin e...

Bundesliga

Granit Xhaka gjen golin me fanellën e Bayer Leverkusen. Në ndeshjen e kampionatit gjerman, mesfushori me origjinë shqiptare realizoi një gol maft të bukur...