Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

22 vite diferencë, Modric dhe Yamal vendosën dy rekorde speciale në El Clasico

Real Madrid triumfoi në El Clasicon e parë të sezonit dhe këtë e bëri në mënyrën më spektakolare teksa mposhti në transfertë Barcelonën me shifrat 1-2. E gjithë vëmendja edhe njëherë iu dedikua Jude Bellingham, njeriut të momentit te “Galaktikët”. Britaniku shënoi një dygolësh për të zhvlerësuar golin e Gundogan dhe duke i dhuruar kështu tre pikët e radhës “Los Blancos”.

Megjithatë, El Clasico, përveç autorëve të golave që morën qendrën e vëmendjes pati edhe protagonistë të tjerë. Madje, nga ata që vendosën rekord. Fjala është për Luka Modric dhe Lamine Yamal. Kroati u aktivizua në minutën e 63-të nga Carlo Ancelotti dhe në moshën 38 vjeç e 47 ditë, u shndërrua në lojtarin më të vjetër që luan një El Clasico.

Lexo edhe: 

Nga ana tjetër, krejt e kundërta ndodhi për Yamal. Sulmuesi, në moshën 16 vjeç e 106 ditë u shndërrua në lojtarin më të ri që aktivizohet në një El Clasico. Mes dyshes ka plot 22 vite diferencë, por futbolli i bëri bashkë dhe e deshi që në një El Clasico të merrnin edhe ata një tjetër lloj të vëmendjes duke vendosur dy rekorde speciale.

Lajme të tjera

Serie A

Aventura e Walter Mazzarrit te Napoli mundtë quhet e përfunduar. Barazimi mes vuajtjesh ndaj Genoas në fundjavë ka bërë që De Laurentiis të humbë...

Kategoria Superiore

Kukësi ndryshoi për të katërtën herë trajnerin, kur deri më tani janë zhvilluar vetëm 24 javë.Verilindorët e nisën sezonin me Rraman Hallaçin, e vijuan...

Champions League

Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë interesante, gjatë së cilës “harron” për disa momente modestinë. Gjithsesi, 30-vjeçari meriton çdo lëvdatë, pasi është ai truri...

Kategoria Superiore

Erbim Fagu do të jetë trajneri i ri i Tiranës. Pas largoi Julian Ahmatajn, presidenti Refik Halili ka marrë vendimin për t’i besuar stolin...