Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Gyan: Penalltia ndaj Uruguait? “Fantazma” e jetës time

Pas 22 vitesh, Uruguai dhe Gana vendosen përsëri përballë në një Kupë Bote.

Nga edicioni, Afrika Jugut 2010 shumë gjëra kanë ndryshuar, por ajo çfarë ndodhi në çerekfinalen e 12 viteve më parë mbetet e paharrueshme.

Asamoah Gyan është rikthyer të flasë për atë ndeshje, për mbrëmjen që i ndryshoi jetën.

“Ndonjëherë dua që të rikthej kohën pas, që të shpëtoj vetën dhe kombin tim, por ajo penallti do jetë “fantazma” jetës time. Isha aty për të shënuar, për kombin tim, për Ganën dhe të shkruar historinë. Kam qarë atë natë. Gjithçka dua është edhe një mundësi tjetër…por jo, asgjë nuk kthehet pas. Akoma më dhemb.” – tha 37-vjeçari.

Gyan shpërdoroi penalltinë në kohën shtesë, në minutën e 122-të, pasi Suarez “veshi” dorezat e portierit dhe largoi një top që po i drejtohej rrjetës.

Në fund, latinët kaluan në gjysmëfinale pasi fituan me penallti (4-2).

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...