Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Pozicioni i Pochettinos te Chelsea nuk është në rrezik

Chelsea pësoi një tjetër goditje të martën e kaluar kur humbi ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Kupës së Ligës kundër Middlesborugh (0-1). Ishte humbja e nëntë e bluve në një sezon që është shumë më poshtë se pritshmërive, duke marrë parasysh paratë e investuara gjatë vitit të fundit.

Pavarësisht se Chelsea është në vendin e 10-të në Premier League, kjo skuadër ka vetëm gjashtë pikë më pak se West Ham-i i vendit të 6-të dhe vazhdon garën në FA Cup, trofe që nëse fitohet i garanton pjesëmarrjen në Europa League.

Është e vërtetë që një nga objektivat e klubit për këtë sezon ishte kualifikimi në kompeticionet evropiane, por ky nuk është kriteri i vetëm që do të vlerësojë ecurinë e Pochettinos.

Në vitin 2023, Chelsea investoi afër 800 milionë euro për blerjen e lojtarëve, duke shpresuar se kjo do të mjaftonte për të konfirmuar rikthimin e klubit në Ligën e Kampionëve. Megjithatë, pronari i klubit, Todd Boehly, e di se krijimi i asaj pritshmërie ishte një gabim.

Lexo edhe:

Kjo sepse, pavarësisht investimit të madh, skuadrës së Chelseat i mungon lidershipi (mbrojtësi 20-vjeçar, Levi Colëill, ishte kapiten i ekipit kundër Middlesbrough) dhe nuk ka një sulmues golashënues. Anësori Cole Palmer, me tetë gola në 21 ndeshje, është golashënuesi më i mirë i ekipit. Këto aspekte kanë dëmtuar performancën e ekipit.

Në 26 ndeshje këtë sezon, Chelsea ka 12 fitore, pesë barazime dhe nëntë humbje. Takimi i radhës do të jetë me Fulhamin e Marco Silvës, për javën e 21-të të Premier League-s, të shtunën e ardhshme.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Në konferencën e zakonshme për shtypin, Sylvinho, trajneri i kombëtares shqiptare, analizoi rrugëtimin e kuqezinjve në grupin B të Euro 2024. “Po, jam krenar...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...