Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Merret vendimi i rëndësishëm, pozicioni jashtë loje gjysmë-automatik edhe në Angli

E bujshme nga Anglia, Premier League mund të heqë sistemin VAR
E bujshme nga Anglia, Premier League mund të heqë sistemin VAR

FAB (Bordi Ndërkombëtar i Shoqatës së Futbollit) ka një mision: të sigurojë të gjitha mjetet e nevojshme për të ndihmuar gjyqtarët të marrin vendimet më të mira, duke u përpjekur ta bëjnë lojën e futbollit gjithnjë e më moderne.

Kohët e fundit u fol për “kartonin blu”, i cili duhej të sanksiononte një lojtar për dhjetë minuta në rast të protestave apo ndërhyrjeve për të ndaluar një aksion që mund të përmbyllet me gol. Ideja u braktis menjëherë, ndryshe nga risia që do të shfaqet edhe në Angli nga sezoni i ardhshëm.

Lexo edhe:

Sky Sports UK zbuloi se klubet e Premier League-s, në fund të takimit të sotëm, njëzëri ranë dakord për të implementuar pozicionin jashtë loje gjysmë-automatik, i cili tashmë ka kohë që përdoret në Champions League dhe Serie A.

Ky është një zbatim teknologjik që shërben për të reduktuar kohën e vendimmarrjes në lidhje me një pozicion të mundshëm jashtë loje: shpejtësi më të madhe, për një vlerësim prej afërsisht 20 sekondash në të cilin përcaktohet nëse është jashtë loje apo jo.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Në konferencën e zakonshme për shtypin, Sylvinho, trajneri i kombëtares shqiptare, analizoi rrugëtimin e kuqezinjve në grupin B të Euro 2024. “Po, jam krenar...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...