Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

VIDEO/ Përgjaket derbi i Medellinit, dy tifozë humbin jetën

Sherret mes tifozëve në futbollin latin janë një gjë normale, por ngjarja e fundit që ndodhi në Kolumbi ishte shumë e rëndë.

Derbi i zjarrtë i Medellinit midis Independiente Medellin dhe Atletico Nacional, përfundoi me fitoren 1-3 të Atleticos.

Atmosfera në “Estadio Atanasio Girardot” ishte tepër e zjarrtë, ndërkohë që nuk mungoi përplasja mes dy tifozerive ultras.

Lexo edhe: 

Pasojat ishin tragjike. Dy persona të vdekur dhe rreth 20 të tjerë të plagosur! Njëri nga ata që ndërruan jetë ishte Alejandro Gallego, i njohur edhe si ‘Zombie’, një 25-vjeçar anëtar i Los del Sur, grupimi i tifozëve të Atl Nacional.

Viktima tjetër ishte Anderson Jaramillo, 34 vjeç, i cili i përkiste Rexixtencia Norte, grupi i tifozëve të Ind Medellin.

Përplasja e madhe, ku nuk munguan thikat dhe sendet e mprehta, ndodhi në afërsi të stadiumit të Independientes.

Kryebashkiaku i Medellinit, Daniel Quintero kërkon ndihmë nga qytetarët për të gjetur personat përgjegjës të kësaj tragjedie.

Ne do të japim 200 milionë pesos (rreth 39,000 euro) si shpërblim për ata që na ndihmojnë të identifikojmë dhe ndjekim penalisht ata që janë përgjegjës”.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...