Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Zyrtare, Manchester United njofton firmën me Mason Mount

Manchester United zyrtarizoi transferimin e Mason Mount nga Chelsea, me mesfushorin anglez që firmosi një marrëveshje 5-vjeçare në “Old Trafford”.

Mount kishte spikatur si prioriteti i Erik ten Hagut në merkaton e kësaj vere, me “Djajtë e Kuq” që panë disa oferta t’u refuzoheshin nga Chelsea në javët e fundit.

Pas shumë negociatash të dështuara United dhe Chelsea më në fund ranë dakord për një shumë prej 55 milionë paundësh, plus 5 të tjera në formë bonusesh për transferimin e Mount.

24-vjeçari do të fitojë 250 mijë paund në javë tek United një rritje e ndjeshme në krahasim me pagën prej 75 mijë paundësh në javë që kishte te Chelsea.

Mbërritja e tij vjen në kohën perfekte për Ten Hag dhe United që do të fillojnë përgatitjet para sezonale me një miqësore përballë Leeds javën e ardhshme.

Lexo edhe: 

Mount mund të bëjë debutimin e tij në atë ndeshje, mesfushori anglez shkon te United pas një sezoni jo me aq shkëlqim te Chelsea. Ai bëri 35 paraqitje në të gjitha kompeticionet me blutë, duke shënuar 3 gola dhe dha dhe 6 asiste, duke rezultuar nën pritshmëritë e Chelsea.

Pavarësisht një sezoni jo në lartësinë e duhur te United e dëshironin me ngulm, dhe ai duket se do të zëvendësojë Christian Eriksen me aftësinë për të luajë në mesfushë. Ky transferim i jep fund një eksperience prej 18 vitesh të Mount te Chelsea, e cila ka filluar që ku ai u bashkua me akademinë e klubit në moshën 6-vjeçare.

 

Lajme të tjera

Formula 1

Homoseksualiteti i deklaruar nga Ralf Schumacher ka qenë një nga temat e diskutuara në konferencën për shtypin të FIA-s, këtë të enjte, në Çmimin...

Futboll

Trajneri i Fenerbahçes, Jose Mourinho është shumë i fokusuar në merkato, për ta përforcuar skuadrën e tij që të jetë sa më konkurruese jo...

Serie A

Në ditën e prezantimit të Thiago Mottës si trajneri i ri i Juventusit foli edhe Cristiano Giuntoli. Drejtori teknik i bardhezinjve e nisi me...

Gjermani

Bayer Leverkusen ka zyrtarizuar këtë të enjte transferimin e Martin Terrier. 27-vjeçari vjen nga skuadra franceze e Rennes dhe ka firmosur për pesë sezone...