Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

E ofendoi në 2010-ën, Dorival: Nuk i mbaj mëri, por Brazili duhet të mësojë të luajë pa Neymarin

Dorival Junior është prezantuar si trajneri i ri i Brazilit.

Trajneri ka firmosur me kombëtaren e Brazilit deri më 31 dhjetor 2026 dhe për këtë arsye do të udhëheqë këtë skuadër në kualifikueset për Kupën e Botës që do të luhet në Kanada, Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë si dhe në Copa America në verë.

Lexoni edhe:

Mes temave të nxehta, përveç objektivave për t’u arritur dhe entuziazmit për t’u rizbuluar, ish-trajneri i Sao Paulos i është përgjigjur edhe disa pyetjeve për Neymar, me të cilin ka pasur një grindje gjatë kohës së tij te Santos.

Në shtator 2010, kur ish-sulmuesi i Barcelonës dhe Paris Saint-Germain ishte ende një talent i ri vetëm 18 vjeç, ndodhi një episod i pakëndshëm, me Neymar që ofendoi Dorival-in sepse nuk e kishte lejuar të ekzekutonte një penallti që ai vetë kishte fituar.

Megjithatë, për trajnerin kjo është një gjë që i përket të kaluarës: “Brazili duhet të mësojë të luajë pa Neymar, duke e ditur se ai është i dëmtuar për momentin. Megjithatë ne duhet të dimë se kemi një nga tre lojtarët më të mirë në botë për momentin. Neymar është një lojtar shumë i rëndësishëm, kur është plotësisht i rekuperuar, në formë dhe i përqendruar. Unë nuk kam probleme me të, ai episod u zmadhua më shumë seç duhej, pa asnjë dobi. Çdo herë që jemi takuar më pas kemi pasur relata të mira.”

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...