Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Gjesti në Botëror, Martinez: Më nxitën shokët e skuadrës, faji i tyre

Emiliano Martinez i është rikthyer sërish gjestit të tij në finalen e Kupës së Botës. Portieri dha një kontribut të madh në shpalljen e kombëtares së Argjentinës kampione bote në Katar 2022.

Pas triumfit të paharrueshëm ndaj Francës, 30-vjeçari nuk i kurseu thumbimet dhe ironitë ndaj tifozëve francezë dhe yllit Kylian Mbappe. “E kisha me tifozët francezë, arroganca nuk funksionon me mua”.

Më pas edhe nervozizmi ndaj Aurelien Tchouameni përpara penalltisë. “Truku” dha efekt pozitiv, me mesfushorin e Realit që goditi jashtë. “Unë jam vërtet i fortë kur vjen puna te goditjet e penalltive, kundërshtarët më respektojnë.

LEXO EDHE:

E dija shumë mirë që Tchouameni ishte nervoz, ndaj ia largova edhe topin. Funksionoi, ai dështoi komplet tek goditja e tij”, deklaroi portieri i Aston Villa. Martinez u bë hero në vendlindje dhe shumë antipatik në Francë.

Së fundmi ka folur sërish, duke hequr fajin nga vetja. “Gjesti i gishtit të mesit në finalen e Botërorit? Nuk jam krenar për veprimin tim, sigurisht, por ishte një premtim.

Shokët e skuadrës më sfiduan të bëja të njëjtin gjest që bëra në Kupën e Amerikës nëse do të shpallesha portieri më i mirë. E vetmja gjë që mendoja ishte të mos qaja”, kujton El Dibu Martinez.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka folur për kanalet zyrtare të kombëtares së tij pas barazimit 2-2 ndaj Shqipërisë. Ai deklaroi se në këtë...

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Momenti i së vërtetës. Shqipëria përballet me Kroacinë në ndeshjen e dytë në grup, në një sfidë ku të dyja skuadrat, të mundura në...