Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

 “The Washington Post” zbulon lidhjet Abramovich-Putin dhe përfshirjen në luftën me Ukrainën

Roman Abramovich, ish pronari i Chelsea-t, ka mohuar çdo lidhje financiare me Presidentin rus, Vladimir Putin për dekada me radhë, megjithatë këto lidhje tashmë janë vërtetuar, ose të paktën kështu raporton “The Washington Post”.

“Së fundmi janë zbuluar raporte financiare që vërtetojnë lidhjen midis një llogarie offshore të kontrolluar fshehurazi nga biznesmeni Roman Abramovich dhe shpenzimeve të Vladimir Putin për njerëzit e afërt ose besnikë të tij”,- kështu thuhet në një hetim të përbashkët të gazetës “The Washington Post” dhe Organizatës Ndërkombëtar të Gazetarëve Investigativë.

Lexo edhe:

Faktet e zbuluara vërtetojnë se Abramovich financoi jo vetëm nevojat e regjimit të Putinit, por edhe shpenzimet personale të diktatorit.

“Të dhënat financiare të zbuluara rishtazi tregojnë se një llogari në det të hapur e kontrolluar fshehurazi nga Roman Abramovich ka paguar për një apartament në Tel Aviv për mësuesin gjerman të shkollës së mesme të presidentit rus. Të dhënat financiare të zbuluara së fundmi tregojnë se burimi i vërtetë i fondeve ishte një llogari në det të hapur e kontrolluar fshehurazi nga miliarderi rus Roman Abramovich. Faturat japin përshtypjen e një marrëveshjeje, të cilën të dy e kanë mohuar prej kohësh, se pasuria e madhe e Abramovich, e marrë fillimisht nga shitja post-sovjetike e aseteve shtetërore, u shoqërua me shifra plus që Putini mund t’i tërhiqte në periudha të mëvonshme”,-shkruan media amerikane.

Po kjo media, më tej kujton se Abramovich ka mohuar çdo lidhje financiare për dekada me radhë, duke kërkuar tërheqjen e botimeve dhe madje duke nisur një padi për të hedhur poshtë historitë që zbulonin se ai po ndiqte urdhrat e Putinit.

“Kujtojmë se kompanitë e oligarkut rus Roman Abramovich financuan ushtrinë ruse për më shumë se 10 vjet. Kompantë e Abramovich bashkëpunuan me Gardën Ruse dhe ndërmarrjet e angazhuara në sigurimin e ushtrisë dhe prodhimin e tankeve dhe eksplozivëve. Pas 24 shkurtit 2022, Abramovich veproi si ndërmjetës në negociatat ruso-ukrainase për zgjidhjen e luftës dhe mori rolin e ‘kanalit shtesë dhe jozyrtar të komunikimit’.

Sipas inteligjencës, në maj 2022, Uralvagonzavod, vendi ku prodhohen tanke, ndaloi punën për shkak të mungesës së lëndëve të para. Në të njëjtën kohë, lënda e parë më e lirë ishte çeliku, dhe prodhuesi më i madh i çelikut në Rusi është grupi i kompanive Evraz të Abramovich. Në mars 2022, autoritetet britanike vendosën sanksione kundër biznesmenit Roman Abramovich, pronar i 29% të aksioneve të Evraz. Në maj, Londra përfshiu vetë Evraz në listën e sanksioneve. Kompania, siç tregohet nga autoritetet britanike, mund të përfshihet në ofrimin e shërbimeve që kontribuuan në nisjen e pushtimit të Ukrainës. Në veçanti, përmes furnizimit me çelik për prodhimin e pajisjeve dhe fishekëve të fabrikave ushtarake ruse.”-raporton “The Washington Post”.

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...