Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

VIDEO/ Tjetër zhgënjim për futbollin italian, kombëtarja U-20 humb finalen e Botërorit

Humbje e papritur e Italisë në finalen e Kupës së Botës U-20 të zhvilluar në Argjentinë. Në ndeshjen vendimtare në stadiumin “Diego Armando Maradona”, në La Plata, të kaltrit u mposhtën nga Uruguai 1-0 falë goditjes me kokë të Luciano Rodriguezit në minutën e 86-të.

Përfaqësuesja latino-amerikane e fiton për herë të parë në histori këtë trofe, teksa më parë kishte luajtur dy finale në vitet 1997 dhe 2013.

Një një finale e luajtur me shumë kujdes (e mbyllur), por që u ndez nga fundi: në minutën e 82-të, Prati ndërhyn keq te Diaz dhe merr kartonin e kuq, por VAR-i e shndërron karton të verdhë.

Lexo edhe: 

Megjithatë, katër minuta më vonë, vjen goli që vendosi finalen pas një rrëmujë në zonë.

Në ëtë rast, portieri i Italisë, Desplanches, ndër më të mirët në fushë, në këtë rast nuk mund të bënte asgjë.

Një tjetër zhgënjim në “metrat e fundit” për futbollin italian: pas dështimit për të Romës, Fiorentinës dhe Interit për të marrë një kupë europiane, erdhi edhe rënia e Italisë U-20 në finalen e Botërorit.

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...