Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Renditja e UEFA-s, Italia rrit epërsinë ndaj Gjermanisë, 5 skuadra në Champions?

Fitoret e Romës, Milanit dhe Fiorentinës në ndeshjen e parë të raundit të 1/8 të Europa League-s i kanë shtuar pikë çmuara futbollit italian në renditjen e UEFA-s, të vlefshme për ta pjesëmarrjen e klubit të pestë të Serisë A në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm.

Italia rrit epërsinë e saj, tani në 16,571 pikë, mbi Gjermaninë, si dhe fiton terren edhe ndaj Anglisë, e cila ndiqet nga afër nga Franca.

Me eliminimin e Lazios nga Bayerni në Champions, Italia ka humbur klubin e saj të parë në këtë sezon evropian: aktualisht Interi, Napoli, Milani, Roma, Atalanta dhe Fiorentina mbeten në garë.

Lexo edhe:

Verdhekuqtë e De Rossit janë ata që do të përfitonin nëse Italia do të ishte në vendin e dytë në renditje: skuadra e Romës, në fakt, aktualisht është e pesta në Serinë A në të njëjtin nivel me Leipzigun në Bundesligë. Kujtojmë se 2 pikë jepen në rast të një fitoreje të vetme, 1 në rast barazimi nga çerekfinalet e më pas.

Renditja e UEFA-s sipas kombeve:

1) Italia: 16.571 (pikë)

2) Gjermania: 15.500

3) Anglia: 14,625

4) Franca: 14,416

5) Spanja: 13,437

6) Republika Çeke 13000

7) Belgjika 12400

8) Turqia 11.500

9) Portugalia 10,166

10) Holanda 10,000

Renditja e UEFA-s, sipas skuadrave:

1) Manchester City: 146,000 (pike)

2) Bayern Munich: 139,000

3) Real Madrid: 127,000

4) PSG: 113,000

5) Liverpool: 109,000

6) Inter: 101,000

7) Leipzig: 97,000

8) Chelsea: 96,000

9) Roma: 94,000

10) Manchester United: 92,000

15) Juventus: 80,000

17) Napoli: 80,000

Lajme të tjera

Europa League

Kapiteni i Atalanta-s në finalen e Europa League, të cilën skuadra italiane e fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Bayer Leverkusen, Berat Gjimshiti deklaroi për...

La Liga

Drejtuesit e Barcelonës kanë nisur të mendojnë tashmë për sezonin e ardhshëm me skuadrën që i duhet të kënaqej vetëm me vendin e dytë...

Europa League

Duke folur për mediet pas disfatës në finalen e Europa League, që korrespondon edhe me humbjen e parë pas 51 ndeshjes, trajneri i Bayer...

Spanjë

Mesfushori i Real Madrid-it, Toni Kroos ka vendosur të largohet nga futbolli pas përfundimit të EURO 2024. Kampionati europian në Gjermani do të jetë...