Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ “Shuhet” ëndrra e Kosovës, Zvicra e Rumania sigurojnë kualifikimin në Europian

Zvicra shuan ëndrrën “Europian” të përfaqësueses së Kosovës, ndërsa mori barazimin 1-1 në “St. Jakob-park”.

Vendasve u mjaftoi një pikë për të vulosur kualifikimin e tyre në Europian, ndërsa “dardanët” nga ana e tyre nuk kanë më asnjë shpresë.

Ishte Zvicra ajo që diktoi ritmin në fraksionin hapës, megjithatë pjesa e parë u mbyll me porta të paprekura.

U desh minuta e 47’, ku pas një asisti nga Zakaria, Vargas gjeti rrugën drejt rrjetës dhe i dhuroi avantazhin Zvicrës.

Pas këtij momenti Kosova u shfaq më kërkuese dhe ia doli që të gjente barazimin në minutën e 82’, me Hysenin që realizoi pas një super asistit të dhuruar nga Vojvoda.

“Dardanët” vazhduan me sulmet për të gjetur golin tjetër, por pa fat, me sfidën që në fund u mbyll me barazimin 1-1.

Zvicra kështu siguron matematikisht Europianin dhe renditet në vendin e dytë të Grupit I me 17 pikë aktualisht, ndërsa nga ana tjetër shuhet ëndrra e Kosovës për kualifikim, duke u renditur momentalisht në vend të katërt me 11 pikë.

Ndërkohë edhe Rumania siguroi kualifikimin pas fitores 1-2 ndaj Izraelit, duke kryesuar Grupin I me 19 pikë, ndërsa izraelitët renditen aktualisht  në vend të tretë me 12 pikë.

Zvicër-Kosovë (1-1)

Kualifikueset EURO 2024

82′-Gooool! Hyseni gjen rrugën drejt rrjetës, pas një super asisti nga Vojvoda, duke kaluar lehtësisht Sommer dhe i jep barazimin Kosovës.

65′-Okafor gjen rrjetën, por goli anulohet për pozicion të parregullt të Vargas.

Ndërhyrje e gabuar ndaj Kastratit, Xhaka ndëshkohet me karton të verdhë.

55′-Zvicra gjen sërish rrjetën, por goditja e Freuler anulohet për pozicion të parregullt.

48′-Goool! Zakaria kroson topin në zonë, Ruben Vargas godet me kokë dhe e dërgon topin në rrjetë, duke i dhënë avantazhin Zvicrës.

Nis pjesa e dytë e Zvicër-Kosovë, skuadrat në kërkim të golit

Mbyllet pa gola pjesa e parë e Zvicër-Kosovë.

38′-Kosova tenton golin, por Rashani nuk ia del ta dërgoj topin në portë.

36′-Okafor provon të gjejë golin me një super goditje, por Bekaj bën heroin te Kosova dhe e ndal.

29′-Ndërhyrje e gabuar ndaj Sommer, Rashani ndëshkohet me karton të verdhë.

27′-Bekaj ndal goditjen e Shaqirit dhe mban portën e Kosovës të paprekur.

17′-Zvicra vazhdon me sulmet në portën e Bekaj, Freuler humbet një super rast.

17′- Vargas tenton portën dhe i shkon shumë afër golit, por e dërgon topin jashtë.

Nis ndeshja kualifikuese e EURO 2024 mes Zvicrës dhe Kosovës.

Lexo edhe:

Formacionet zyrtare:

 

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...