Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

FIFA The Best 2023, zbulohen emrat e finalistëve, dominon City

Janë zbuluar emrat e lojtarëve që konkurrojnë për çmimin FIFA dhe Best 2023, çmim që edicionin e kaluar e fitoi Lionel Messi.

Ky është një çmim që i jepet lojtarit më të mirë të vitit kalendarik në bazë të votave të marra nga disa përfaqësues të medieve, trajnerët dhe  kapitenët e ekipeve kombëtare.

Kuptohet, favoritë janë futbollistët që kanë fituar trofe të rëndësishëm si Erling Haaland, Rodri, Bernardo Silva, De Bruyne e Alvarez nga Manchester City, Gundogal tashm pjesë e Barcelonës, apo Messi (Inter Miami) e Kylan Mbappe (fitues të kampionatit me PSG-në).

Lexoni edhe:

Nga Seria A janë sy sulmuesit kampionë me Napolin, Osimhen dhe Khvicha Kvaratskhelia.

Sa i përket çmimit të trajnerit më të mirë, kandidatë kryesorë janë të zakonshmit Guardiola, Spalletti dhe Inzaghi.

12 futbollistët finalistë

Julián Alvarez (Argjentinë, Manchester City)

Marcelo Brozović (Kroaci, Al-Nassr)

Kevin De Bruyne (Belgjikë, Manchester City)

Ilkay Gundogan (Gjermani, Barcelona)

Erling Haaland (Norvegji, Manchester City)

Rodri (Spanjë, Manchester City)

Khvicha Kvaratskhelia (Gjeorgji, Napoli)

Kylian Mbappé (Francë, PSG)

Lionel Messi (Argjentinë, Inter Miami)

Victor Osimhen (Nigeri, Napoli)

Declan Rice (Angli, Arsenal)

Bernardo Silva (Portugali, Manchester City)

Lajme të tjera

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Premier League

Nga Aston Villa te Aston Villa. Armando Broja rikthehet në fushë pas plot 287 ditësh, teksa trajneri Pochettino i besoi pak më shumë se...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...