Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

“Nga lumi, në det”, FA kërcënon futbollistët që mbajnë qëndrim mbi konfliktin Izrael-Palestinë

Pasi disa lojtarë përdorën rrjetet sociale për të mbajtur qëndrim për konfliktin midis Izraelit dhe Palestinës, FA (Shoqata e Futbollit), entiteti përgjegjës për futbollin anglez, reagoi publikisht për të thënë se do të ketë sanksione në të ardhmen.

Organizata ndaloi përdorimin e frazës “Nga lumi në det”, në mbështetje të Palestinës.

“Pas analizave të kujdesshme, ne do të kontaktojmë të gjitha klubet për të bërë të qartë se kjo frazë konsiderohet fyese për shumë njerëz dhe nuk duhet të përdoret nga lojtarët në rrjetet sociale”, tha zëdhënësi i FA, disa ditë pasi Hamza Choudhury i Leicester, bëri një postim, që më pas e fshiu.

Lexo edhe:

“Lojtari kërkoi falje dhe e fshiu postimin në Twitter. Ne po i nxitim klubet që të sigurojnë që lojtarët të mos ndajnë përmbajtje që mund të jetë fyese ose nxitëse për çdo komunitet. Nëse kjo frazë përdoret sërish nga ndonjë futbollist, do të konsultohemi me policinë për të kuptuar se si duhet të përgjigjemi”, shtoi ai.

Lajme të tjera

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...