Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategoria Superiore

Gara për Këpucën e Artë, Bekim Balaj “i pakapshëm”

Bekim Balaj gjen golin e parë
Bekim Balaj gjen golin e parë

3 javë nga fundi i sezonit të rregullt, ka edhe një front ku lufta edhe pse vazhdon e fortë, duket i vështirë për tu përmbysur. Bëhet fjalë për Këpucën e Artë të kampionatit, kryegolashënuesin e 36 javëve ku favoriti absolut është Bekim Balaj.

Sulmuesi i Vllaznisë 3 ndeshje para fundit, është në kuotën e 17 finalizimeve, dhe ndër ndjekësit e tij më të afërt, edhe pse rreziku nuk mungon, duket e vështirë ose më saktë do të duhej një mrekulli për ti marrë kryesimin e klasifikimit virtual.

Lexo edhe: 

Menjëherë pas shkodranit në listë qëndron Kristal Abazaj, me futbollistin bardheblu që ndodhet në kuotën e 10 golave sezonal, dhe në 3 javë të mbetura duket e vështirë për të mos thënë e pamundur që të ketë një përmbysje, të paktën duke i besuar dhe progresionit të mesatares të shënimit në këtë kampionat, me Abazajn që i duhet që në 3 takime të shënojë më shumë se 7 gola, dhe në të njëjtën kohë që Balaj të ndalet për të marrë këtë kryesim.

Vlen të kujtohet se të dy lojtarët janë dhe ata që kanë shënuar më shumë gola me penallti në këtë kampionat, ku kryeson Balaj që nga 17 finalizime plot 9 i ka shënuar nga dueli i 11 metrave, teksa Abazaj ka shënuar 4 gola me penallti. Në zonën e sipërme të kreut të klasifikimit të golashënuesve spikasin shumë emra që nuk janë më pjesë e kampionatit, si Florent Hasani apo Franklin Anhanou i Skënderbeut, tashmë të larguar në merkato apo dhe i ndjeri Dwamena, ndërkohë që një rendimet të kënaqshëm falë të cilit mund ti hedhin një sy kësaj gare janë Bintsouka i Partizanit dhe Kacorri i Dinamos, të dy në kuotën e 9 finalizimeve.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...