Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

Kampione e Holandës dy javë para fundit, PSV feston titullin e 25!

PSV Eindhoven u shpall zyrtarisht kampion i Holandës për të 25-ën herë në histori. Skuadra e Peter Bosz kurorëzoi një edicion të dominuar nga fillimi në fund dhe për asnjë moment nuk e vuri në diskutim vendin e parë. Skuadra nga Eindhoven e siguroi titullin dy javë para fundit, teksa Feyeenoord, ndjekësi më  afërt provoi deri në fund për ta zbritur nga kreu, por nuk mundi dot që të konkurronte kampionët e rinj të Holandës.

Një sezon rekordesh për PSV, që gjatë këtij kampionati pësoi vetëm 1 humbje, ndërsa përballë rivalëve direkt mori vetëm rezultate pozitive. Suksesi 4-2 në shtëpi përballë Sparta Roterdam ishte dhe fitorja që i shpalli matematikisht kampionë të Eredivisie.

Lexoni edhe:

87 pikë të grumbulluara dhe 107 gola të shënuar në 32 ndeshje gjatë këtij edicioni si dhe mbrojta më e fortë me vetëm 19 të pësuar janë tregues të qartë të asaj çka PSV ka realizuar gjatë këtij edicioni.

PSV nuk e fitonte titullin që nga sezoni 2017-2018, teksa që nga ai edicion ishte pozicionuar gjithnjë si forcë e dytë e kampionatit. Festë e legjitime pas ndeshjes në “Philips Stadion”, që gëzoi për të 25-tën herë që nga themelimi i klubit titullin më të rëndësishëm në Holandë.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Euro 2024

Trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente tha për mediet në prag të ndeshjes ndaj Shqipërisë që luhet këtë të hënë për llogari të...